Ajankohtaista

Uutislistaukseen

Rauhankellot soivat Vaasassa torstaina 7.8. kello 16

Rauhankellot soivat torstaina 7.8. kello 16 Vaasan kirkossa, Huutoniemen kirkossa, Palosaaren kirkossa ja Vähänkyrön kirkossa osana pohjoismaista vetoomusta Gazan rauhan ja humanitaarisen avun puolesta. Suomen evankelis-luterilainen kirkko vastaa Norjan kirkon aloitteeseen, ja seurakunnat eri puolilla maata osallistuvat kellonsoittoon ja rukoukseen vaikeutuneen kriisin keskellä.

Ihmiset jonottivat kattiloidensa kanssa saadakseen ruokaa Jabaliassa Pohjois-Gazassa.

Ihmiset jonottivat kattiloidensa kanssa saadakseen ruokaa Jabaliassa Pohjois-Gazassa keskiviikkona 19.5.2025. Kuva: Omar Ashtawy/APA Images.

Toukokuussa 2025 Suomen evankelis-luterilaisen kirkon piispat vetosivat välittömän tulitauon saamiseksi Gazaan ja rauhan saavuttamiseksi Lähi-idän alueella. (https://evl.fi/tiedote/piispojen-rauhanvetoomus-gazaan-tarvitaan-valiton-tulitauko-ja-saarron-poistaminen/Linkki avautuu uudessa välilehdessä)

Kuluneen kesän aikana Gazan alueen humanitaarinen hätätila ja nälänhätä ovat pahentuneet, ja äärimmäisestä nälänhädästä kärsivien kotitalouksien määrä on kaksinkertaistunut. Tällä hetkellä vähintään joka viides alueen asukkaista kärsii äärimmäisestä ruokapulasta. Jatkuvien sotatoimien vuoksi Gazan alueelle ei saada toimitettua riittävästi peruselintarvikkeita.

Viimeisten viikkojen aikana niin juutalaisten, kristittyjen kuin muslimiyhteisöjen johtajat ovat vaatineet, että Lähi-idän alueen toimijat mahdollistaisivat avun pääsyn Gazaan. Samalla he ovat vaatineet tavoittelemaan rauhaa.
Tässä tilanteessa myös Suomen evankelis-luterilaisen kirkon tulee tehdä kaikkensa rauhan edistämiseksi osana kansainvälistä yhteisöä.

Aloite rauhankellojen soittamisesta tuli Norjan kirkolta

Norjan kirkon piispat ovat kutsuneet pohjoismaisia kirkkoja ja seurakuntia osallistumaan yhteiseen rauhankellojen soittamiseen torstaina 7.8.

Suomen evankelis-luterilainen kirkko vastaa kutsuun, ja kaikkien yhdeksän hiippakunnan piispat ovat kutsuneet seurakuntia mahdollisuuksiensa mukaan osallistumaan rauhankellojen soittoon ja yhteiseen rukoukseen rauhan puolesta. Rauhankelloja soitetaan kirkoissa ympäri Suomea torstaina 7.8. kello 16.00 – myös Vaasan kirkon, Huutoniemen kirkon, Palosaaren kirkon ja Vähänkyrön kirkon kellot soivat tuolloin rauhan puolesta.

Kirkonkello ja vasara.
Vaasan kirkon, Huutoniemen kirkon, Palosaaren kirkon ja Vähänkyrön kirkon kellot soivat torstaina 7.8. kello 16 rauhan puolesta Gazassa.

Kellonsoiton tarkoituksena on paitsi nostaa esiin kesän aikana entisestään vaikeutunutta humanitaarista tilannetta, myös kutsua rukoilemaan ja toimimaan rauhan saavuttamiseksi.

6.8.2025 kello 12:05: Teksti päivitetty tiedolla, että myös Vähänkyrön kirkon kellot soivat rauhan puolesta Gazassa.

Lisätietoja

Johanna Backholm
Johanna Backholm
viestinnän asiantuntija
Raastuvankatu 13, 3. krs
65100 Vaasa

Wed Aug 06 10:13:00 EEST 2025