Valo yhdistää – pyhäinpäivänä muistamme läheisiämme ja jaamme surumme
Pyhäinpäivänä, lauantaina 1.11., muistot rakkaistamme saavat loistaa. Kynttiläloisto hautausmailla ja muistopaikoilla kertovat kaipauksesta. Vaasan hautausmaalla voit sytyttää kynttilän, kulkea enkelipolkua lasten kanssa tai antaa musiikin lohduttaa. Paikalla on seurakunnan työntekijöitä keskustelua varten ja tarjoamassa lämmintä juomaa.
Vaasan seurakuntayhtymän hautausmailla palaa pyhäinpäivänä kymmeniä tuhansia kynttilöitä. Voit myös sytyttää kynttilän jonkun muistoksi, joka on haudattu toiselle paikkakunnalle. Kuva: Prabhath Bopage.
Pyhäinpäivänä sytytämme kynttilöitä vuoden aikana kuolleiden seurakuntalaisten muistoksi. Vaasan suomalaisen seurakunnan muistohetki on kello 18 Vaasan kirkossa ja Vähänkyrön seurakunnan kello 18 Vähänkyrön kirkossa. Vaasan ruotsalaisen seurakunnan muistohetki pidetään kello 13 Vaasan kirkossa. Sundomin kirkossa muistamme kappeliseurakunnan jäseniä kello 10.
Vaasan seurakuntayhtymän hautausmailla palaa pyhäinpäivänä kymmeniä tuhansia kynttilöitä. Voit myös sytyttää kynttilän jonkun muistoksi, joka on haudattu toiselle paikkakunnalle. Uudella hautausmaalla paikka on Siunauskappelin vieressä, Vanhalla hautausmaalla pääkäytävän varrella ja Vähänkyrön hautausmaalla kappelin läheisyydessä.
Glögiä, pipareita ja enkelipolku
Vaasan evankelis-luterilaisten seurakuntien työntekijät ovat tänäkin vuonna tavattavissa hautausmailla pyhäinpäivänä. Uudella hautausmaalla Siunauskappelin vieressä tarjotaan glögiä ja piparkakkuja kello 12–17.
Siellä on myös enkelipolku lapsiperheille ja lapsenmielisille. Uusi hautausmaa sijaitsee Vöyrinkadulla, oikealla puolella keskustasta päin.
Kello 17 Siunauskappelissa järjestetään Hiljainen musiikki -konsertti (linkki Vaasan ruotsalaisen seurakunnan tapahtumakalenteriin)Linkki avautuu uudessa välilehdessä. Jousiorkesteri Monica Heikiuksen johdolla soittaa musiikkia lohdutukseksi ja hiljentymiseen.
Vähänkyrön seurakunta tarjoaa lämmintä juomaa ja juttuseuraa kello 13–15 Vähänkyrön hautausmaalla, kappelin vieressä.
Löydä hauta hautahaku.fi -palvelusta
Etsitkö tiettyä hautaa? Vaasan seurakuntayhtymän hautausmaat löytyvät hautahaku.fi -palvelusta. Karttapalvelun avulla voit hakea hautoja syöttämällä vainajan nimen. Palvelu löytyy osoitteesta hautahaku.fiLinkki avautuu uudessa välilehdessä.
Muistohetki pienille lapsille 30.10. sekä Virsiä kaipaukseen ja toivoon 1.11.
Sairaalasielunhoito järjestää muistohetken pienille lapsille (linkki Vaasan suomalaisen seurakunnan tapahtumakalenteriin)Linkki avautuu uudessa välilehdessä, jotka ovat kuolleet ennen elämän alkua tai aivan sen alussa, synnytyksen yhteydessä tai keskenmenon vuoksi, torstaina 30.10. kello 18 Vaasan keskussairaalan Hiljaisessa huoneessa. Tilaisuudessa on hiljaista musiikkia, kynttilöiden sytyttämistä, runoja ja raamatunlukua, rukousta sekä mahdollisuus keskusteluun. Paikalla on sairaalapappi, samassa tilanteessa olleita vanhempia sekä kätilö. Ei ole väliä, kuinka kauan menetyksestä on – kaikki ovat tervetulleita!
Pyhäinpäivän aattona 31.10. kello 19 Palosaaren kirkossa järjestetään Virsiä kaipaukseen ja toivoon -yhteislaulutilaisuus (linkki Vaasan suomalaisen seurakunnan tapahtumakalenteriin)Linkki avautuu uudessa välilehdessä, jossa musiikkiesitykset ja laulettavat virret kantavat kaipauksessa ja toivossa. Tilaisuudessa esiintyy lauluyhtye Laulun valo.
Muistohetket huumeisiin kuolleiden ja itsemurhan uhreille
Marraskuussa järjestetään kaksi kaksikielistä muistohetkeä, jotka sisältävät lyhyen hartauden, kynttilöiden sytyttämisen ja tarjoilun. Molemmat tilaisuudet pidetään Luotsipatsaan kupeessa Kirkkopuistossa.
- Tiistaina 4.11. kello 18 huumeisiin kuolleiden muistohetki (linkki Vaasan suomalaisen seurakunnan tapahtumakalenteriin)Linkki avautuu uudessa välilehdessä.
- Sunnuntaina 16.11. kello 17 itsemurhan tehneiden muistohetki (linkki Vaasan suomalaisen seurakunnan tapahtumakalenteriin)Linkki avautuu uudessa välilehdessä.
Lisätietoja
Tue Oct 21 15:59:00 EEST 2025